tańce duszy (książka z płytą CD)

  • 29.90zł
  • Ex Tax: 29.90zł
  • dostępność: dostępne od ręki
  • kod produktu: książka z CD


Tomik wierszy ilustrowanych pięknymi fotografiami autorstwa Katarzyny Warańskiej, a do tego płyta CD z piosenkami. Znajdziesz tu piosenki poważne, refleksyjne, ale też wesołe czy romantyczne. Wszystko w klimacie beskidzko-bieszczadzkim!

TUTAj pobierzesz darmowy E-BOOK, KLIK!

Posłuchaj wybranych piosenek na YT, KLIK!

Tańce duszy” to opowieść Moniki, wychowanej jako Polka-katoliczka, o burzliwym odkrywaniu swoich korzeni rusińskich, a więc o odkrywaniu samej siebie. Jest kontynuacją zakończonego sukcesem projektu „Werszy Wercham – muzyczny portret Łemkowyny” (nagranie płyty), w którym Monika śpiewa wiersze Petra Murianki.


Monika niespodziewanie trafia do zupełnie nowego dla niej świata, na Łemkowynę. Świat ten jest pełen tajemnic i niedopowiedzeń; jest w nim piękno muzycznej harmonii, piękno Beskidu, a także ludzi, którzy żyją w górach; jest w nim też wiele smutku za utraconą przeszłością (wysiedlenia), przez co nie daje się jej oswoić.


Ta osobliwa kraina porywa jej duszę do tańca – raz smutnego, pełnego melancholii i tęsknoty, raz radosnego, przepełnionego pieknem życia. Wszystko odbywa się na styku kultury polskiej i łemkowskiej. Taniec i jego muzyczne wariacje są sposobem na uporządkowanie doświadczeń z tej podróży zarówno zewnętrznej – po Łemkowynie, jak i wewnętrznej – w głąb samej siebie. To sposób na podzielenie się tajemnicą przemiany własnego życia, na podzielenie się tym, jak odkrycie swojego miejsca na ziemi zmienia wszystko wokół. W tej podróży do własnych korzeni towarzyszy jej Mistrz, Petro Murianka. Służy radą zarówno w kwestiach technicznych (w poezji i śpiewie), jak i życiowch, dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem, nie gasząc przy tym młodzieńczego entuzjazmu i odmiennego podejścia do kultury pogranicza. Monika stoi na pozycji osoby odważnie wkraczającej do kręgu kultury łemkowskiej, nie mogącej jednak korzystać z przywileju urodzenia w niej.


teksty: Monika Małgorzata Lis, Michał kajdy, Petro Murianka

fotografie i wybór fotografii: Katarzyna Warańska

skład, łamanie i projekt okładki: Lidia Szwabowska

korekta: Anka K. Misztal


W nagraniach udział wzięli:


Monika Małgorzata Lis – wokal, teksty;


Michał Kajdy – muzyka, teksty;


Irena Sluszczynska – wokal, aranżacje;


Andrzej Mikulski – fortepian, Roland keyboard;


Klaudia Briss – kontrabas;


Susanna Jara – skrzypce, wokal;


Sergiej Marczuk – saksofon;


Katarzyna Chodoń – bęben;


Jaga Szeptalin – tamburyn;


Krzysztof Kania i Jan Kulig – wokal w „Bieszczadzkim wędrowaniu”;


dzieci z zespołu „Solinki” – wokal w „Lisim tańcu"Nagranie wokalu do piosenki "Czariwnycia" odbyło się podczas warsztatów wokalnych prowadzonych przez Irenę Sluszczyńską. W nagraniu udział wzięły:
Agata Kwaśnik, Monika Margańska, Dominika Czaja, Sara Augustyn - uczennice Jarka Mazura; Anna Kowalczyk, Anna Kopcza, Magdalena Tacyn - z zespołu "Teroczka" prowadzonego przez Andryja Trochanowskiego; Jaga Szeptalin, Katarzyna Chodoń - z grupy "Swada" i "Cicho Sza Bajki"; Emilia Milczanowska, Zosia Przewrocka, Monika Czyżewicz, Justyna Witek, Irena Słuszczyńska, Monika Małgorzata Lis.napisz opinię

napisz opinię

Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
© 2018 Monika Małgorzata Lis
payment