tańce duszy (e-book)

  • 0.00zł
  • Ex Tax: 0.00zł


Pobierz darmowy e-book z piosenkami z płyty "Tańce duszy" (czyli tomik moich wierszy) z fotografiami autorstwa Katarzyny Warańskiej. TUTAJ.


Tańce duszy” to opowieść Moniki, wychowanej jako Polka-katoliczka, o burzliwym odkrywaniu swoich korzeni rusińskich, a więc o odkrywaniu samej siebie. Jest kontynuacją zakończonego sukcesem projektu „Werszy Wercham – muzyczny portret Łemkowyny” (nagranie płyty), w którym Monika śpiewa wiersze Petra Murianki.


Monika niespodziewanie trafia do zupełnie nowego dla niej świata, na Łemkowynę. Świat ten jest pełen tajemnic i niedopowiedzeń; jest w nim piękno muzycznej harmonii, piękno Beskidu, a także ludzi, którzy żyją w górach; jest w nim też wiele smutku za utraconą przeszłością (wysiedlenia), przez co nie daje się jej oswoić.


Ta osobliwa kraina porywa jej duszę do tańca – raz smutnego, pełnego melancholii i tęsknoty, raz radosnego, przepełnionego pieknem życia. Wszystko odbywa się na styku kultury polskiej i łemkowskiej. Taniec i jego muzyczne wariacje są sposobem na uporządkowanie doświadczeń z tej podróży zarówno zewnętrznej – po Łemkowynie, jak i wewnętrznej – w głąb samej siebie. To sposób na podzielenie się tajemnicą przemiany własnego życia, na podzielenie się tym, jak odkrycie swojego miejsca na ziemi zmienia wszystko wokół. W tej podróży do własnych korzeni towarzyszy jej Mistrz, Petro Murianka. Służy radą zarówno w kwestiach technicznych (w poezji i śpiewie), jak i życiowch, dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem, nie gasząc przy tym młodzieńczego entuzjazmu i odmiennego podejścia do kultury pogranicza. Monika stoi na pozycji osoby odważnie wkraczającej do kręgu kultury łemkowskiej, nie mogącej jednak korzystać z przywileju urodzenia w niej.


teksty: Monika Małgorzata Lis, Michał kajdy, Petro Murianka

fotografie i wybór fotografii: Katarzyna Warańska

skład, łamanie i projekt okładki: Lidia Szwabowska

korekta: Anka K. Misztal

napisz opinię

napisz opinię

Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
© 2018 Monika Małgorzata Lis
payment