poetycko-muzyczny projekt "tańce duszy"

blog » tance-duszy
Posłuchasz mnie na moim kanale na YT TUTAJ.

„Tańce duszy” to opowieść Moniki, wychowanej jako Polka-katoliczka, o burzliwym odkrywaniu swoich korzeni rusińskich, a więc o odkrywaniu samej siebie. Jest kontynuacją zakończonego sukcesem projektu „Werszy Wercham – muzyczny portret Łemkowyny” (nagranie płyty), w którym Monika śpiewa wiersze Petra Murianki. Monika niespodziewanie trafia do zupełnie nowego dla niej świata, na Łemkowynę. Świat ten jest pełen tajemnic i niedopowiedzeń; jest w nim piękno muzycznej harmonii, piękno Beskidu, a także ludzi, którzy żyją w górach; jest w nim też wiele smutku za utraconą przeszłością (wysiedlenia), przez co nie daje się jej oswoić.

Ta osobliwa kraina porywa jej duszę do tańca – raz smutnego, pełnego melancholii i tęsknoty, raz radosnego, przepełnionego pieknem życia. Wszystko odbywa się na styku kultury polskiej i łemkowskiej. Taniec i jego muzyczne wariacje są sposobem na uporządkowanie doświadczeń z tej podróży zarówno zewnętrznej – po Łemkowynie, jak i wewnętrznej – w głąb samej siebie. To sposób na podzielenie się tajemnicą przemiany własnego życia, na podzielenie się tym, jak odkrycie swojego miejsca na ziemi zmienia wszystko wokół. W tej podróży do własnych korzeni towarzyszy jej Mistrz, Petro Murianka. Służy radą zarówno w kwestiach technicznych (w poezji i śpiewie), jak i życiowch, dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem, nie gasząc przy tym młodzieńczego entuzjazmu i odmiennego podejścia do kultury pogranicza. Monika stoi na pozycji osoby odważnie wkraczającej do kręgu kultury łemkowskiej, nie mogącej jednak korzystać z przywileju urodzenia w niej.

Klimat projektu nawiązuje do twórczości artystów Młodej Polski, do ich fascynacji tradycją i kulturą ludową i ich neoromantycznego podejścia do kwestii wyrazu artystycznego, pełnego symbolicznych i nastrojowych form ekspresji.

Na projekt składa się:
1. nagranie płyty CD z piosenkami,
2. wydanie e-booka z tekstami piosenek i nawiazujacymi do ncich fotografiami Katarzyny Warańskiej,
3. warsztaty wokalne zakończone nagraniem teledysku do jednej z piosenek.

Autor tekstów – Monika Małgorzata Lis, muzyka – Michał Kajdy.

Wykonanie – Monika Małgorzata Lis – wokal (główny); Andrzej Mikulski - fortepian; Klaudia Briss - flet i kontrabas; Susanna Jara-Małecka – wokal (improwizacja jazzowa), wiolonczela i skrzypce; Irena Słuszczyńska - wokal (II-gi głos), lekcje śpiewu, warsztaty wokalne.
Gościnnie: Jan Kulig, Krzysztof Kania - wokal; dziecięca grupa wokalna pod skrzydłami Ireny Słuszczyńskiej.

Projekt jest realizowany dzięki nagrodzie Ars Querendi ufundowanej przez Marszałka Województwa Małopolskiego.
Naszą dotychczasową muzykę znajdziesz na FB Club DeMoll oraz na kanale YT TUTAJ.
article overview »