Kiedy mówię, że napisałam powieść, zazwyczaj od razu pada pytanie: o czym?

Zaczynam wtedy kluczyć, i mówię, że akcja dzieje się na bieszczadzkich szlakach, że grupa młodych ludzi wędruje sobie z plecakami po górach. To prawda. Ale to nie jest odpowiedź na pytanie...Książkę napisałam tuż po tym, jak - podczas wędrówek po Bieszczadach - podjęłam wreszcie decyzję, że nie chcę pisać doktoratu z filozofii. Że mimo otwartego przewodu doktorskiego, nie będę szła już tą drogą. Dopiero kiedy podjęłam tę decyzję, poczułam, jak ogromny ciężar spadł mi z piersi. Ta powieść dla mnie samej była niespodzianką.

Moja bohaterka staje przed różnymi dylematami i trudnymi decyzjami. Zazwyczaj chodzi o to, czy zostać przy tym, co dobrze znane, czy pójść za tym, co nowe. Melania gubi się, i to bynajmniej nie na górskim szlaku. Musi skonfrontować się sama z sobą, musi też zweryfikować swój pogląd na świat. Czy jej obraz świata jest jeszcze aktualny? W jej świecie jasne są kryteria oceny tego, co jest dobre, a co jest złe. Można zaryzykować stwierdzenie, że żyje jak w bajce. A jak to często w bajkach bywa, pojawia się w nich ktoś, kto burzy spokój. W przypadku Melanii jest to Janek. To on zmuszą ją do podejmowania decyzji, o których jej się do tej pory nie śniło.

No dobrze, to o czym jest ta książka?

O romansie Melanii i Janka? Tak. Choć z drugiej strony, trudno to, co się między nimi dzieje, nazwać romansem...
O Melanii i o tym, jak burzy się jej bajkowy świat? Tak.
O górach i o tym, co robią z ludźmi? Tak.
O pięknie Bieszczad? Tak.
O zmianach, które do nas przychodzą często bez naszej zgody? Tak.
O pokusach, które czyhają (nie tylko) na młode kobiety? Tak.
O uczuciach, które potrafią być pogmatwane? Tak.
O tym, jak kończy się świat? Tak.
O miłości, małżeństwie, przyjaźni, zakochaniu? Tak.

Ale jestem też przekonana, że ta powieść dla Ciebie będzie zupełnie o czymś innym, niż dla mnie. Ostatnio długo rozmawiałam z przyjacielem na temat "Końca świata". Zadał mi pytanie, na które nie umiałam od razu udzielić odpowiedzi. "Dlaczego tak szybko napisałaś właśnie TĘ powieść?" Odpowiedź przyszła po jakimś czasie. I bardzo mnie zadziwiła. Nagle różne kawałki układanki wskoczyły na swoje miejsce. Ale żeby nie zamieszać Ci w głowie zanim sięgniesz po książkę, nie powiem już nic więcej.

Nie mogę się doczekać, kiedy weźmiesz powieść do ręki, a potem powiesz mi, o czym ona dla Ciebie jest!

Zostańmy w kontakcie, zapisz się na LISty z końca świata, KLIK! W prezencie dostaniesz całą moją płytę "Tańce duszy" w mp3.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Standardowe emotikony jak :-) lub ;-) będą zmieniane na ich graficzną wersję.
Zamknięcie tekstu w znakach gwiazdki spowoduje jego wytłuszczenie (*tekst*), podkreślenia są tworzone przez zastosowanie _tekst_.
Adresy e-mail nie będą pokazywane i będą używane tylko do celów wysyłania powiadomień drogą e-mailową

Proszę, wpisz widoczny na obrazku kod do odpowiedniego pola. Twój komentarz zostanie dodany tylko gdy wpisany kod będzie się zgadzał z tym widocznym na obrazku. Proszę, upewnij się, że Twoja przeglądarka ma włączoną obsługę cookies (ciasteczek) lub Twój komentarz nie przejdzie poprawnie weryfikacji.
CAPTCHA