Książki obrazkowe sprawdzały się u nas zanim Marysia zaczęła pozwalać sobie czytać. Najpierw były przesuwajki z serii "Pierwsze słowa. Akademia Mądrego Dziecka" wyd.Egmont, a później już te z większą ilością elementów na stronie. Najpierw korzystaliśmy z nich po prostu szukając różnych postaci na obrazkach, i to była frajda, zresztą nadal jest! Ale z wiekiem doszło też opowiadanie historii. Myślę, że w tym tkwi siła tego typu książek - z czasem zmienia się ich zastosowanie, ale na każdym kroku i przynoszą radość, i uczą przy okazji różnych umiejętności. Spostrzegawczość, dostrzeganie ciągłości przygód bohaterów, szukanie przyczyn i skutków, obserwowanie zmian (np. zachodzących wraz z porami roku) - tyle nauki zupełnie "przy okazji"!

Jak wybrać odpowiednie książki dla swojego dziecka? Dla mnie kluczem przy wyborze jest estetyka. Książki po prostu muszą się nam podobać! A te dostępne na rynku są naprawdę pod tym względem zróżnicowane.

1. Seria ...na ulicy Czereśniowej, wyd. Dwie Siostry

Przyznaję, że kiedy po raz pierwszy zobaczyłam Czereśniową u koleżanki, wcale mnie nie urzekła. Wielki format i tyle się dzieje na jednej stronie! Postanowiłam jednak kupić jedną część i się przekonać, czy się nam spodoba. Efekt jest taki, że mamy już wszystkie części (cztery pory roku plus noc) i bardzo lubimy! Marysię najbardziej cieszy szukanie, gdzie schowała się papuga Pola, a mnie bawi pan, który nosi gąskę pod pachą.
Wiosna na ulicy Czereśniowej

Noc na ulicy Czereśniowej


2. Seria Rok w..., wyd. Nasza Księgarnia

Póki co jedynie trzy książki z serii chwyciły mnie za serce jeśli chodzi o ilustracje. Rok na Tagu najmniej mi się pod tym względem podoba, ale Marysia lubi śledzić przygody bohaterów, i po którymś razie przy powieściach o tym, co zdarzyło się na targu jak przyszła wichura, oswoiłam się z nimi ;-).
Rok na targu, ilustracje: Jola Richter-Magnuszewska


Rok w krainie czarów pełen jest zabawnych postaci takich jak Mniamopotam czy Lampa Balladyna. Bardzo lubimy śledzić ich przygody!
Rok w krainie czarów, ilustracje: Maciej Szymanowicz


Uwielbiam ilustracje Emilii Dziubak, a to własnie ona jest ich autorką w Roku w lesie! Miałam nadzieję, że i ją znajdę w Roku w górach, ale niestety nie, i książka pod względem graficznym mimo mojej miłości do gór jest dla mnie nie do przełknięcia :-(.
Rok w lesie, ilustracje: Emilia Dziubak


3. Seria Mamoko, wyd. Dwie Siostry

Mieszkańcami miasteczka Mamoko są zabawne zwierzaki, które przyciagają wzrok i zachęcają do snucia opowieści!
Dawno temu w Mamoko

Miasteczko Mamoko


Fajne są też książeczki o mniejszym formacie "Mamoko na cyfry" i "Mamoko na litery", które zachęcają do liczenia i szukania rzeczy, których nazwy zaczynają się na daną literę alfabetu.


4. Krecik, czyli Veselá kniha o malém Krtkovi, wyd. PIKOLA


Jako że obie z Marysią jesteśmy fankami Krecika, ściągnęłam tę książkę zza granicy. Jako że w środku nie ma tekstu, nie szkodzi, że tytuł jest po czesku! Można śledzić na obrazkach różne przygody krecika i jego przyjaciół. Gratka dla krecikomaniaków :-).Podoba Ci się to, co robię? Postaw mi wirtualną kawę! (bez rejestracji, blikiem) Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostańmy w kontakcie! Zapisz się na LISty o rodzicielstwie, żeby nie przegapić kolejnych wpisów o podobnej tematyce, KLIK!

2 Komentarze

Płasko

 • Ola  
  Tez uwielbiamy "Rok w Lesie". Mamy jeszcze "Rok na wsi" ale tak jak piszesz, graficznie nie umywa się do p. Dziubak. Za to na ulicy Czeresniowej szukamy zawsze szopa (u nas ma na imię Edward).
  Dzięki za podrzucenie nowych tytułów, których nie znaliśmy.
  #1
  • Monika  
   O, ja w ogóle nie kojarzę szopa z Czereśniowej, już wiem kogo będziemy szukać!

Autor nie zezwolił na komentowanie tego wpisu