Beskid Niski to kolejne górskie pasmo, które sprzyja rodzinnym wycieczkom po górach. My dopiero zaczynamy je odkrywać z tej perspektywy. W dawnych czasach wędrowaliśmy z plecakami i namiotami całymi dniami, teraz mamy nieco inne wymagania co do długości tras i ich dostępności ;-).Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda szlak, który wiedzie z Rymanowa-Zdroju w stronę Iwonicza-Zdroju. W planach było dojście aż do Iwonicza, ale w trakcie postanowiliśmy jednak skrócić naszą pętlę, i całe szczęście, bo i tak przejście pokazanej na mapie trasy trwało 5 godzin. Marysia większość czasu siedziała w wózku, ale jak na nią to też sporo chodziła. Rymanów-Zdrój jest o tyle ciekawym punktem wypadowym, że sam w sobie stanowi atrakcyjne miejsce do zwiedzania, a przy okazji można wybrać się na dłuższy spacer np. na punkt widokowy pod Glorietką czy na Przymiarkach.


1. Początek trasy: Rymanów-Zdrój


Rymanów-Zdrój, zielony szlak przy rzece Tabor

Zaparkowaliśmy samochód przy ul. Świerkowej, jest tam parking na ok.7 samochodów. Uwaga! Pod kościołem jest zakaz parkowania dla osób, które nie idą do świątyni!

Początkowo zielony szlak biegnie wzdłuż rzeki Tabor po chodniku, skręca, przeprowadza nas na drugą stronę rzeki, i zaraz kończy się asfalt i zaczyna ziemista droga.

Droga łagodnie wznosi się pod górę, wiedzie przez las.

#zupanaszlaku


2. Łąki: punkt widokowy pod Glorietką i na Przymiarkach

Podejście zielonym szlakiem na Przymiarki

Szlak wyprowadza nas z lasu, i odtąd zaczynają się widoki i... silny wiatr. Akurat kiedy wybraliśmy się na wycieczkę, okrutnie wiało! I nie bardzo mogliśmy się nacieszyć widokami, bo trzeba było uciekać ;-). Na szczęście co jakiś czas mija się kępy drzew, więc można znaleźć wytchnienie od wiatru. Droga wciąż łagodnie wspina się w górę. Jest szeroka, w miarę równa, nadaje się na wózek biegowy.

Na Przymiarkach jesteśmy po 2 godzinach marszu.

Przymiarki. W wietrzną pogodę wiatr tam dosłownie urywa głowy!


3. Zejście do czerwonego szlaku


Zejście z Przymiarek przez łąkę, w stronę czerwonego szlaku

Zielony szlak biegnie dalej, do Iwonicza-Zdroju, a my decydujemy się odbić w prawo, przez łąkę i las, drogą bez oznakowań, która ma nas doprowadzić już do czerwonego szlaku i z powrotem do Rymanowa. Droga, mimo że nie jest znaczona, jest wyraźnie zarysowana. Jedyny moment, w którym warto si,e posiłkować GPSem, to ten, w którym z łąki wchodzi się do lasu. Leśna droga jest równa i przyjazna wózkowiczom.

Droga przez las


4. Czerwony szlak


Wiata na czerwonym szlaku

Tuż przy tym, jak nasza leśna droga łączy się z czerwonym szlakiem, stoi wiata. Na trasie do Rymanowa spotkamy ich trzy! Tak więc szlak jest dobrze przygotowany pod niespieszne wędrówki z dużą ilością pikników ;-).


Szlak wiedzie lasem, a więc zdarzają się różne przeszkody do pokonania! Dla dzieci zwalone drzewa to oczywiście gratka, gorzej dla rodzica, który prowadzi wózek ;-).

Las na czerwonym szlaku

Kolejna wiata na czerwonym szlaku


Odejście szlaku stromo w dół wąską ścieżką

W pewnym momencie szlak gwałtowanie skręca w lewo, w wąską ścieżkę prowadzącą stromo przez las. Myśmy się zdecydowali na obejście tego odcinka, dzięki czemu spokojnie daliśmy radę prowadzić wózek. jednak dalszy odcinek czerwonego szlaku robi się już bardziej wymagający: najpierw przeprawa przez strumień, potem wyboista, kamienista droga.

Przeprawa przez strumień na czerwonym szlaku

Na szczęście trudny odcinek szybko się kończy, i znów wracamy na szeroką, równą, leśną drogę. I znów czeka na nas wiata!

Kiedy zbliżamy się do Rymanowa, zaczynają się niestety wycinki drzew i droga jest nieco rozjeżdżona i pełna kolein. Szlak schodzi niemalże pod nasz parking.
Bardzo polecamy całość trasy albo jej fragmenty na rodzinną wycieczkę! Trasa jest bardzo urozmaicona i obfituje w różne atrakcje dla dużych i małych.

To ja relacjonowałam dla Ciebie tę wycieczkę! :-)

Podoba Ci się to, co robię? Postaw mi wirtualną kawę! (bez rejestracji, blikiem) Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostańmy w kontakcie! Zapisz się na LISty o rodzicielstwie, żeby nie przegapić kolejnych wpisów o podobnej tematyce, KLIK!

2 Komentarze

Płasko

  • Aneta  
    Świetny opis, bardzo szczegółowy. I fotorelacja ????
    #1
    • Monika  
      Dziękuję :-) niech służy!

Autor nie zezwolił na komentowanie tego wpisu