Muminki pokochałam już jako dziecko za sprawą wieczorynki anime, którą pewnie i Wy znacie. Pamiętam, że kiedy znalazłam ją w sieci i zaczęłam oglądać już jako dorosła, byłam zdumiona, jak mądra to jest bajka, ile w niej ukrytych sensów i zagadnień filozoficznych. Teraz odkrywam Muminki na nowo, z Marysią, szperając i po olx, i po nowościach wydawniczych. A jest czego szukać i na co polować! Cieszę się, że nie musimy czekać, aż Marysia dorośnie do oryginalnych tekstów Tove Jansson (które, swoją drogą, niedawno zamówiłam dla siebie...), ale już teraz może poznawać ich świat dzięki książkom dostosowanym dla mniejszych dzieci. Odgrzebałam też w czeluściach internetu kilka odcinków starej, polskiej produkcji bajki wyprodukowanej przez Se-ma-for z kukiełkowymi Muminkami (lata 80-te). To dopiero gratka!

"Muminki są obrzydliwie dobre" - tak o nich w którymś z odcinków powiedziała czarownica. I myślę, że to bardzo trafne sformułowanie, zwłaszcza w kontekście historii ich powstania. Tove stworzyła dolinę Muminków, żeby mieć gdzie schronić się podczas wojennej zawieruchy (pierwsza część Muminków, czyli "Małe trolle i duża powódź", powstawały podczas II wojny światowej), a przygody małych trolli miały pomóc jej w odreagowywaniu traum wojennych. Z jednej strony mamy więc ten świat, w którym Muminki są "obrzydliwie dobre", a z drugiej strony bombardowania, przesiedlenia, śmierć, rodzinne tragedie. I przypuszczam, że ten cień wojny, który mimo wszystko towarzyszy przygodom Muminków, chociażby na zasadzie kontrastu, przeciwwagi, powoduje, że niektórzy się Muminków... boją. Takie głosy pojawiły się na moim profilu na Instagramie, kiedy pytałam Was o to, czy lubicie Muminki. Wtedy byłam tym bardzo zdziwiona, a teraz już rozumiem. Chociaż we mnie osobiście ta wiedza powoduje chęć przestudiowania wszystkich muminkowych opowiadań...

Tymczasem zapraszam Was na przegląd naszej muminkowej kolekcji. Poukładałam książki zgodnie z wiekiem czytelników, dla których są przeznaczone :-).


Muminki i bardzo ważne sprawy, wyd. Harperkids

Zestaw 4 kartonowych książeczek dla maluchów. Opracowanie zbiorowe, ilustracje w klimacie Tove.

MUMINKI Bardzo ważne sprawy, wyd. HarperkidsDwie angielskie książeczki do aktywnego czytania

Marysia bardzo lubi wodzić paluszkiem po różnych ścieżkach, patrzeć przez okienka, więc te książki się jej spodobały. Przy okazji mogę przemycić trochę angielskiego i sama się nieco douczyć jeśli chodzi o nazwy bohaterów.

Moomin's Seek and Find Finger-Trail book
Moomin'S Seek And Find Finger-Trail Book - Tove Jansson, wyd. Slovart

Moomin's Pancake Picnic Peep-Inside
Moomin's Pancake Picnic Peep-Inside, Tove Jansson, wyd. Penguin Random House Children's UK


Muminki: szukaj i znajdź
seria Muminki: szukaj i znajdź, Katariina Heilala, Päivi Arenius, wyd. Egmont

seria Muminki: szukaj i znajdź, Katariina Heilala, Päivi Arenius, wyd. Egmont

Świetne książki dla dzieci 2,5+. Labirynty, zagadki, wyszukiwanki! Zajmują dziecko na długo (jak na 2/3 latka przystało).

Muminki w lesie, szukaj i znajdź, wyd. Egmont

Muminki i morze, szukaj i znajdź, wyd. Egmont

Muminki w dżungli, szukaj i znajdź, wyd. Egmont

Muminki i zima, szukaj i znajdź, wyd. Egmont


Seria Muminek i...
seria Muminek i... wyd. Egmont

Seria książeczek na podstawie opowiadań Tove Jansson. Marysia bardzo lubi ich słuchać. Dla dzieci 2,5 +. Przygody Muminka opisane w przystępny sposób, wartościowy przekaz. To chyba jedyna seria dla przedszkolaków, która jest dostępna w regularnej sprzedaży, warto więc się w nią zaopatrzyć, jeśli chcecie Muminkami "zarazić" swoje dzieci :-).

Muminek i... seria wyd. Egmont

Muminek i zaginiona luneta, wyd. Egmont

Muminek i zaginiona luneta, wyd. Egmont


Seria o Muminkach z wyd. Egmont z ilustracjami H. Sonesson

Seria dostępna jedynie z drugiej ręki, i bardzo żałuję, bo uważam, że jest ciekawiej napisana niż ta najnowsza, bardziej kolorowa, o której pisałam wyżej. Może kiedyś uda mi się zgromadzić je wszystkie;).

Moominvalley For The Curious Explorer
Moominvalley For The Curious Explorer (A Pull-Out Pop-Up Book), wyd. Puffin

Spójrzcie tylko na tę perełkę! Dla Muminko-maniaków.
3 bajeczki przed snem
Muminki. 3 bajeczki przed snem, wyd. Harper

Detektywistyczne historyjki z Muminkiem i Ryjkiem w roli głównej. Faktycznie czytamy je przed snem ;-). Marysia często o nie prosi. Tekstu jest sporo, więc sądzę, że dla dzieci 3+. Okładka świeci w ciemności!
Muminki, Tove Jansson, wyd. Nasza księgarnia
Oryginalne Muminki, wyd. Nasza księgarnia

Piękne wydanie oryginalnych Muminków z ilustracjami Tove Jansson. Dla dorosłych i starszych dzieci.
Biografia Tove Jansson
Tove Jansson. Mama Muminków, wyd. Marginesy

Tak jak pisałam na początku, możliwość zajrzenia głębiej, w proces powstawania Muminków i osobowość ich autorki, jest czymś fascynującym i zarazem czymś, co zmienia odbiór samego dzieła. Kiedy czytam biografię Tove od razu czuję przypływ kreatywności i nieodpartą chęć napisania czegoś więcej niż tekst na bloga. Dawno żadna lektura nie działała na mnie w ten sposób.

W książce są zdjęcia, rękopisy, niepublikowane fragmenty dzieł, listy Tove. I sprawnie poprowadzona narracja. Krótkie rozdziały i podrozdziały, a więc można sobie czytać małymi porcjami.
Nie samymi książkami człowiek żyje...
To, że mam słabość do filiżanek do espresso i małych kubeczków, to wiadomo. A jeśli są na nich Muminki... To i kawa, i herbata, i woda z imbirem i cytryną smakują o niebo lepiej!

kubki emaliowane z Mumnkami firmy Muurla


Kubki to oczywiście nie wszystko. W końcu na czymś trzeba jeść!

Talerze emaliowane z Muminkiem na kanapki i nie tylko

Najlepsza miseczka z melaminy na zupę podczas pikników. I muminkowe sztućce


Ciekawa jestem Twoich odczuć jeśli chodzi o Muminki. Kochasz czy nienawidzisz? ;-)


Podoba Ci się to, co robię? Postaw mi wirtualną kawę! (bez rejestracji, blikiem) Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostańmy w kontakcie! Zapisz się na LISty o rodzicielstwie, żeby nie przegapić kolejnych wpisów o podobnej tematyce, KLIK!

Brak komentarzy

Autor nie zezwolił na komentowanie tego wpisu