Tereny wokół Rzeszowa obfitują w piękne lasy. Nam najbliżej jest do tych położonych na południe od Rzeszowa, a więc najczęściej odwiedzamy las w Lutoryżu i Niechobrzu. Można do nich dotrzeć komunikacją (pod)miejską, a przy głównych wejściach są też miejsca parkingowe dla samochodów. Polecamy oba lasy na rodzinne wypady! Atrakcji Wam w nich nie zabraknie.

Lutoryż

droga przez las w Lutoryżu

Przez las biegnie szeroka, bita droga, którą można dojść aż do Niechobrza. Droga jest odpowiednia dla wózków, rowerów i biegówek. Sprawdza się też w gorszą pogodę, zrobiliśmy tam kiedyś wycieczkę podczas wiosennych roztopów i wciąż spokojnie dało się tam przejechać wózkiem. Droga łagodnie wspina się w górę, nie ma dużych przewyższeń, jest reż równa, dzieci dają radę i na nóżkach, i na rowerach.Kiedy zboczy się nieco z głównej drogi w jej odejście w lewo, w dół, dochodzi się do strumyka, co dla dzieci jest niezawodną atrakcją. Trzeba tylko pamiętać o zabraniu odpowiedniego sprzętu i ubrań.

piknik nad strumieniem w lesie w LutoryżuA kiedy już zmęczycie się wspinaniem po zwalonych drzewach, taplaniem w wodzie i zabawą w chowanego, możecie rozpalić ognisko pod wiatą i zjeść kiełbaski albo pieczony chleb. My najczęściej korzystaliśmy z wiaty zimą, kiedy potrzebowaliśmy się ogrzać po zabawach w śniegu. Drewno można przynieść z lasu, jest zwykle sporo suchych gałęzi, które nadają się do rozpalania.

wiata z miejscem na ognisko tuż przy wejściu do lasu w Lutoryżu

Dojazd:
--> z Rzeszowa autobusem nr 3 (jeżdżą nowe, wygodne składy), pętla autobusowa jest ok 700m przed wiatą. Do lasu z przystanku wiedzie asfaltowa droga łagodnie pod górę. Jedyny mankament autobusu jest taki, że kursuje niestety dość rzadko;
--> samochód można zaparkować w zatoczce pod wiatą, tuż przed szlabanem.

Lokalizacja parkingu przy wiacie TUTAJ

Niechobrz

wycieczka w górę strumyka w lesie w Niechobrzu

Las w Niechobrzu jest nieco trudniejszy dla małych nóżek, bo teren jest nierówny, są spore zejścia i podejścia, a w tym miejscu, gdzie chodzimy najczęściej, nie ma dobrej drogi na wózek. Da się znaleźć łatwiejsze ścieżki, wystarczy nie parkować przy pętli autobusowej, tylko podjechać dalej w stronę Czudca. Ale dla nas głównym celem wycieczek do Niechobrza jest wąwóz ze strumykiem, więc póki co nie eksplorowaliśmy namiętnie pozostałej części lasu.

strome zbocza wokół wąwozu w lesie w Niechobrzu

Żeby dojść do strumienia wystarczy po wejściu do lasu kierować się w dół łagodnym łukiem. Zejście zajmuje około 10-15 minut w zależności od tego, czy dziecko idzie samo, czy trzeba je nieść. Wąwóz się świetnie sprawdza w wietrzne dni tam zawsze jest cicho i spokojnie, dociera też tam sporo słońca. Rosną też idealne drzewa do zawieszania hamaku ;-).

zabawy w leśnym strumyku w Niechobrzu
Dojazd:
--> z Rzeszowa autobusem nr 223;
--> parking dla samochodów w zatoczce przy pętli autobusowej, są tam też wiaty ze stołami.

Lokalizacja parkingu i pętli autobusowej TUTAJ

Jak przygotować się na wycieczkę do lasu?
Jeśli chcesz zacząć chodzić z dzieckiem do lasu, ale nie wiesz, jak się przygotować, polecam Ci ten wpis, KLIK!
Znajdziesz tam pomysły na oswajanie lasu, poradnik, w jakie ubrania się zaopatrzyć, co przygotować na piknik i jak się chronić przed kleszczami.


Podoba Ci się to, co robię? Postaw mi wirtualną kawę! (bez rejestracji, blikiem) Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostańmy w kontakcie! Zapisz się na LISty o rodzicielstwie, żeby nie przegapić kolejnych wpisów o podobnej tematyce, KLIK!

2 Komentarze

Płasko

  • M.  
    Fajny przydatny wpis
    #1
    • monika  
      Bardzo się cieszę :-)

Autor nie zezwolił na komentowanie tego wpisu