Blisko Rzeszowa mamy tężnię! A właściwie kaskadę solankową, bo ma nieco inna konstrukcję niż tężnia. Tak czy inaczej, występujący w solankach jod ma właściwości zdrowotne, więc warto korzystać! A to nie jedyny powód, dla którego warto odwiedzić to miejsce.

Kaskada solankowa w Sołonce

Do tężni z parkingu prowadzi droga asfaltowa w dół, na której obowiązuje zakaz ruchu.

Droga asfaltowa do tężni

Zanim dotrzemy na miejsce, przechodzimy przez podwórko mieszkańcom tamtejszych domów. Nie martwcie się, wszystko na legalu, chociaż rozumiem, że może być to nieco stresujące ;-).

Droga do tężni prowadzi przez podwórko

Tuż przed wejściem znajduje się mini bar "Źródełko". Nie testowałam jeszcze jedzenia od nich, ale sporo osób napisało mi już, że bardzo polecają i jest smacznie! Następnym razem się skusimy ;-).

Mini bar "Źródełko" w Sołonce

Teren tężni jest ogrodzony, co jest dużym plusem jeśli chodzi o odwiedziny tego miejsca z dziećmi. Ogrodzenie jest drewniane, także łatwo je sforsować, ale mimo wszystko ogranicza rozbieganie się młodzieży we wszystkie strony ;-).

Brama wejściowa na teren tężni

Na terenie tężni znajdują się dwie fontanny oraz plac zabaw na piasku. Doceniam takie rozwiązanie, bo nie jest ono powszechne, a ze względu na dzieci bardzo pożyteczne! Mieszkając w Wieliczce byłam bardzo częstym gościem w tamtejszej tężni z Marysią (w upały chodziłyśmy tam codziennie...) i bardzo brakowało nam chociaż jednej huśtawki czy piaskownicy.

Plac zabaw w tężni w Sołonce


Fontanna w tężni w Sołonce

Dzieci mogą szaleć na zjeżdżalni, a dorośli mogą skryć się przed słońcem pod wiatą. Są tam stoły i ławy, jest i półka wypełniona książkami i dla dzieci, i dla dorosłych.

Fontanna przy wejściu, wiata z tyłu

W teren została sprytnie wkomponowana ogólnodostępna, bezpłatna toaleta. Znów: wielki plus!

Ten pagórek skrywa WC


Toaleta na terenie tężni w Sołonce

Wprawdzie wyczytałam w regulaminie zakaz chodzenia po trawie, ale jakoś trudno się do niego stosować... Pewnie dlatego, że nie brzmi rozsądnie w przeciwieństwie do zakazu wchodzenia do fontann.

Piknik w tężni w Sołonce. Mata z rzeszowskiego Decathlonu


Godziny otwarcia
Teren Kaskady Solankowej dostępny jest codzienne przez całą dobę, zaś pompy tężni i fontann pracują w godzinach od 10:00 do 21:00 w okresie od maja do października. Wstęp bezpłatny.
Informacje pochodzą z TEJ STRONY.


Wskazówki dojazdowe

Lokalizacja kaskady TUTAJ
Najłatwiej dostać się własnym samochodem. Podróż z Rzeszowa trwa ok. 30 min.
Bezpłatny parking, lokalizacja TUTAJ

Komunikacja publiczna niestety nie ma zbyt dobrej oferty: kursy są rzadko. Z przystanku do tężni jest trochę ponad kilometr, tyle że pod górę. Jeździ PKS z dworca autobusowego przez Budziwój i prywatny bus przez Boguchwałę i Babicę, ale jeszcze nie testowałam, jak się nimi podróżuje.

Przystanek PKS, lokalizacja TUTAJ

Miejsce zdecydowane zasługuje na uwagę i odwiedziny, nie tylko z dzieckiem i nie tylko w celach zdrowotnych! Polecamy razem z Marysią.

Podoba Ci się to, co robię? Postaw mi wirtualną kawę! (bez rejestracji, blikiem) Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostańmy w kontakcie! Zapisz się na LISty o rodzicielstwie, żeby nie przegapić kolejnych wpisów o podobnej tematyce, KLIK!


Brak komentarzy

Autor nie zezwolił na komentowanie tego wpisu